« Ožujak 2024 »

INFORMATIKA KAO IZBORNI PREDMET U NIŽIM RAZREDIMA OSNOVNE ŠKOLE U ŠKOLSKOJ GODINI 2020/2021..
Autor: Ivana Kurelac, 19. 5. 2020.

Poštovani roditelji,

temeljem Odluke o donošenju kurikuluma za nastavni predmet informatike za osnovne škole i gimnazije u Republici Hrvatskoj (NN 22/2018) od školske godine 2020./2021. za učenike 1., 2., 3. i 4. razreda osnovne škole postoji mogućnost uključivanja u izbornu nastavu Informatike. Kako bi se organizirala izborna nastava, potrebno je zadovoljiti određene uvjete: dovoljan broj učenika da bi se organizirala odgojno-obrazovna skupina, suglasnost MZO-a za izvođenjem nastave te suglasnost MZO-a za zapošljavanjem novog ili postoječeg učitelja koji će izvoditi nastavu.

Naši učenici prvih i drugih razreda već pohađaju nastavu informatike što znači da oni nastavljaju i iduće godine pohađati izbornu nastavu informatike u drugom i trećem razredu.

Nastava Informatike izvodila bi se u trajanju od 70 sati godišnje. Učenik bira izborni predmet ili izborne predmete pri upisu u prvi razred ili najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za iduću školsku godinu. Za uključivanje učenika u izbornu nastavu potrebna je pisana suglasnost roditelja (suglasnost će vam podijeliti vaši učitelji). Predmeti koji se izvode izborno obvezni su tijekom cijele školske godine za sve učenike koji se za njih opredijele. Učenik može prestati pohađati nastavu izbornog predmeta nakon pisanog zahtjeva roditelja učenika koji se mora dostaviti Učiteljskom vijeću nakon završetka nastavne godine, a najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za sljedeću školsku godinu.

Pogledajte što o tome kaže ministrica Blaženka Divjak