DJEČJI PARLAMENT RH
Autor: Ivana Kurelac, 17. 6. 2015.

Učenice naše škole, Daliborka Šlat i Marija Bacanović postale su zastupnice u Dječjem parlamentu Republike Hrvatske.

U travnju ove godine predsjednik Svjetskog dječjeg parlamenta Luka Šegić pozvao je svu djecu naše domovina da se učlane u Dječji parlament Republike Hrvatske, prema programu Hrvatsko veličanstveno dijete verificiranom od Agencije za odgoj i obrazovanje te podržanim od EU komisije.

Na pisani poziv školama i udrugama u RH odazvalao se 12 gradova. Uključio se i grad Ogulin koji predstavlja i Karlovačku županiju. Učenici naših osnovnih škola upoznati su sa ovim programom, putem Vijeća učenika škole, Dječjeg gradskog vijeća  i na satovima razrednika. U subotu, 6. lipnja, u palači Dverce, predstavljeni su ogulinski dječji zastupnici: Marija Bacanović, Daliborka Šlat, Dorotea Magdić, Nadia Rupčić, Ivana Lovnički i Bojan Klipa.

Dječji parlamant Republike Hrvatske, institucija u kojoj djeca lijepim ponašanjem grade djetinjstvo iz snova, utemeljen je u Zagrebu 6. lipnja 2015.

Udruga  Svjetski dječji parlament  je dobrovoljna socijalno humanitarna asocijacija roditelja i drugih fizičkih i pravnih osoba čiji je cilj obavljanje djelatnosti utvrđenih Statutom i godišnjim programima na planu zaštite prava djece i unapređenja njihovog tjelesnog, mentalnog i emocionalnog zdravlja sukladno Konvenciji o pravima djeteta. Predsjednica Udruge i voditeljica programa je Daniela Ninčević.

U realizaciju programa i rad s djecom uključeni su članovi i volonteri  koji pomažu u učenju ljudskih vrijednosti kroz plesni korak i ples kao izražajno sredstvo i metodu rada sa djecom koja objedinjuje pokret, tjelesnu kulturu i glazbenu kulturu sa odgojnom vrijednosti učenja o malom bontonu, higijeni, odijevanju i modi, pristojnosti i ophođenju, emocijama i pozitivnim vrijednostima s naglaskom na domoljublje, kulturu i baštinu RH.

Što za djecu znači riječ Parlament ? To je poštovanje, tolerancija, elegancija, diplomacija, razgovor, slušanje, ljubav, mir, radost, krotkost, blagost, velikodušnost, strpljivost, uslužnost, vjernost, nježnost, osmijeh, strpljivost, krotkost, blagost što su ujedno i dječja prava u parlamentu!

Ljerka Salopek-Bacanović