« Ožujak 2024 »

LiDraNo 2015 - SMOTRA U ŠIBENIKU
Autor: Ivana Kurelac, 23. 4. 2015.

Scenskim nastupima pojedinaca, učenika osnovnih škola, započeo je 23. ožujka u šibenskom hotelu Solaris LiDraNo 2015., smotra literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva.

Vrijedni i nadareni učenici naše škole pozvani su na državnu smotru scenskim prikazom Doroti susreće lava, ulomkom iz Čarobnjaka iz Oza.

U ekipi su bili učenici  Anja Ivošević, 7.c, Antonio Piškur, 7.c, Radovan Vukelić, 8.b i Tomislav Vukelja, 8.b, ali i voditeljice Vesna Pešut Vuković i Dejana Ogrizović.

Prvu večer pred prepunom dvoranom, nakon svečanog otvorenja,  nastupio je dio učenika sa zanimljivim izvedbama i interpretacijama literarnih djela, aktualnih i angažiranih tekstova i bajki.

Nastup su vodile učenice OŠ Brodarica, domaćina ovogodišnje Smotre LiDrano.

Sljedeća dva dana u Šibeniku  mali Lidranovci   prikazivali su  svoje radove, recitirali, glumili, pjevali, plesali, prezentirali školske listove i radio emisije. Sudjelovalo je  više od 400 učenika i mentora, učitelja i nastavnika. Učenici su  pokazati svoje radove u šest izraza: literarnom, dramskom (pojedinačni i skupni scenski nastupi), novinarskom (samostalni novinarski radovi i školski listovi), te radijskom izrazu.

Stručni razgovori i okrugli stolovi s voditeljima i učenicima, članovima školskih družina održali su članovi prosudbenih povjerenstava treći dan boravka u Šibeniku. U povjerenstvu su  se nalazili  priznati i poznati novinari i urednici novina, kazališni redatelji, glumci, dramski pedagozi, televizijski i radijski djelatnici, kao što su redatelj Mario Kovač, glumice Vlasta Ramljak i  Barbara Rocco, dramaturginje Tanja Kirhmajer i Jadranka Korda Krušlin te književnici Enes Kišević i Damir Miloš.

Zadaće smotre LiDraNo su razvijati i poticati učeničko literarno, dramsko-scensko i novinarsko stvaralaštvo, promicati učeničko pisano i govorno izražavanje na hrvatskome jeziku, otkrivati, pratiti i poticati učenike posebnih sklonosti, sposobnosti i kreativnosti.

Zatvarajući  Smotru,   okupljenima se  obratila nova ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković-Pečenković   i naglasila da su svi sudionici pobjednici.

Bilo je to zanimljivo i ugodno druženje u kojem je pokazano puno truda i kreativnosti   osnovnoškolaca i njihovih voditelja.

Svima  čestitamo i želimo puno uspjeha i druge godine.

Dejana Ogrizović i  Vesna Pešut Vuković