Školski list KLEK

Poštovani roditelji,

obavještavamo vas da će se testiranje za upis u prvi razred provoditi tijekom mjeseca svibnja.
O terminu za vaše dijete bit ćete telefonski obavješteni.
Testiranje će se provoditi u matičnoj školi (Bolnička ulica 11, Ogulin).

« Svibanj 2024 »

UČENICI DRUGIH RAZREDA ODUŠEVLJENI MICRO:BITOM
Autor: Ivana Kurelac, 12. 12. 2023.

Ove školske godine naša škola je sudionik u projektu ”Revolucija digitalne pismenosti”. Riječ je o projektu Rotary kluba Zagreb Centar u partnerstvu s Institutom za razvoj i inovativnost mladih – IRIM i Ministarstvom znanosti i obrazovanja, uz podršku The Rotary Foundation, Rotary. Vrijednost projekta je skoro 390.000 USD, a podržan je i sponzoriran od vodećih hrvatskih ICT tvrtki.  U prvoj fazi projekta plan je uključiti 300 osnovnih škola iz cijele Hrvatske te isporučiti 15.000 micro:bit uređaja đacima od 1. do 4. razreda i školskim knjižnicama. Za uspjeh projekta planirano je osposobiti 1.200 nastavnika i knjižničara za upotrebu i korištenje micro:bit uređaja za koje će biti  organizirane edukacije. Dodatno, razvit će se i besplatno omogućiti edukativni materijali za izvođenje lekcija iz raznih predmeta unutar razredne nastave pomoću micro:bita. Projektom će se školske knjižnice opremiti dodatnim uređajima Microbitovima kako bi ih učenici mogli posuditi za rad kod kuće. Učenici će na digitalno kreativan način usvajati i implementirati znanja za razvijanje digitalnih i STEM kompetencija.
Micro:bitovi će se u ovom projektu koristiti unutar-predmetno i među-predmetno, bez promjene kurikuluma. Vrijednost ovog projekta je gotovo 400.000 dolara, a očekuje se da će biti obuhvaćeno oko 25.000 učenika

Ovaj tjedan učenici šestih  razreda su na satu informatike  sa učiteljicom Ivanom Kurelac, programirali u online programu MakeCode Micro:bit te na Microbitove prenijeli program za računanje matematičkih operacija zbrajanja i oduzimanja do 100. Učenici drugih razreda su upravo na satu matematike ponavljali taj isti sadržaj pa su microbitove iskoristili za vježbu i ponavljanje gradiva. Kako Micro:bit ima dva gumba, gumb A i gumb B, programirali smo ga da se pritiskom na gumb A prikaže nasumično odabrani broj od 0 do 50 te isto tako  i na gumb B. Kada učenici zapišu u svoje bilježnice ta dva broja pokušaju ih zbrojiti, a da bi provjerili jesu li dobro zbrojili potrebno je oba gumba A i B pritisnuti zajedno. Na taj način će provjeriti koliko su dobro riješili zadatak. Na isti način smo programirali Micro:bit za računanje razlike dva nasumična broja koja prikaže Micro:bit.
Učenicima je bilo zabavno i vjerujem da ćemo se još mnogo putta vidjeti i osvježiti te oplemeniti nastavu matematike novim zadacima koje će im dati korištenje Micro:bita.

Veselimo se suradnji.