2020-12-08 13:20:27

U UČIONICAMA PRVIH RAZREDA BILO JE JAKO VESELO I MEDENO!

U ponedjeljak 7. 12.  prvašići su obilježili  „Školski medni dan” povodom Dana sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara. U goste nam je došao pčelar David Fabijan, tata  našeg prijatelja Roka.

 

Naučili smo da ti mali  žuto-crni kukci imaju svoju obitelj. Matica je majka svim pčelama. Najviše je pčela koje rade sve poslove. To su pčelice radilice. One malobrojne,  su mužjaci (trutovi).

Pčele vole livade pune cvijeća. Skupljaju sok sa cvijeta koji se zove nektar. Kad skupe dovoljno nektara, nose ga u svoju kuću, koja se zove košnica. Tada nektar postaje med. U košnici se nalaze male posude u koje pčele skupljaju med. Te se posudice zovu saće. Pčelar vadi saće iz košnica i vrca med u teglice. Svaka pčelica tijekom svog života proizvede jednu malu žličicu meda.

Dobrobit meda za zdravlje je:  prirodni je šećer, izvor vitamina i minerala- energije.

Ima ljekovita svojstva: jača imunitet, pomaže kod kašalja, poboljšava pamćenje,  liječi rane…

 

Nakon novih spoznaja o pčelama i pčelarstvu svaki učenik je dobio staklenku meda koje je proizveo OPG Tkalac, a osiguralo Ministarstvo poljoprivrede.

Pogledajte VIŠE

Jeste li znali?

 

Medonosne pčele su jedini insekti koji proizvode hranu koju jedu ljudi.  Pčela zamahne oko 11 400 puta u minuti zbog čega i čujemo zvuk ‘zujanja’. Njihov njuh je toliko precizan da mogu razlikovati stotine različitih biljnih sorti.  Prosječna pčela proizvede oko 1 žličicu meda u svom životu, a tijekom jednog leta posjeti 50 do 100 cvjetova.  Svaka pčela u koloniji ima jedinstven miris kako bi je članovi kolonije mogli prepoznati.  Samo pčele radilice mogu ubosti i to samo ako osjećaju da su u opasnosti. Matice također imaju žalac, ali pošto nikada ne napuštaju košnicu, nisu ni opasnost.  Dok u većini slučajeva umru nakon što ubodu čovjeka, većina pčela ne umre nakon što ubodu druge insekte ili životinje. Razlog je taj što se žalac ‘zakači’ za ljudsku kožu i istrgne je od tijela pčele.  Pčele se ne rode znajući kako napraviti med. Mlade pčele sve nauče od starijih i iskusnijih.  Medonosne pčele komuniciraju “plesom”.  Kolonija pčela sastoji se od 20 000 do 80 000 pčela i jedne kraljice (matice). 

Pčelinji proizvod - med se nikada ne kvari.


Prva osnovna škola Ogulin